Објавен е Конкурсот за  запишување на студенти на прв циклус на студиските програми на Универзитетот „Гоце Делчев“  во Штип во учебната 2021/2022.

Во Штип  идните студенти ќе можат да изберат помеѓу една од 4-годишните студиски програми  Информатичка технологија во машинството, Мехатроника и Машинско инженерство, а во Струмица помеѓу Мехатроника и Машинско инженерство.

Партиципацијата за редовни студии во државните квоти во Штип е 100 Евра/семестар а во Струмица 50 Евра/семестар. Првите 10 најдобро рангирани студенти во првиот уписен рок се ослободени од плаќање на партиципација во првата студиска година.

Партиципацијата за вонредно студирање е  200 Евра/семестар.  Од 1-ви  јули 2021 год. отворена е и веб платформа за пријавување на заинтересираните кандидати.

Детални информации :

Уписи 2021/22 прв циклус студии